به نام خدا

 

 

آزمون پذیرش هنرجو در هنرستان های هنرهای زیبا

 

به منظور کمک به جذب هنرجویان شایسته دارای استعداد هنری ، تحصیلی و حسن اخلاق و تربیت هنرمندانی متعهد با تاکید بر بومی سازی ، پذیرش هنرجو در هنرستان های هنرهای زیبا از طریق برگزاری آزمون ورودی از سوی شورای فنی هنرستان ها با در نظرگرفتن مقتضیات فرهنگی و هنری خاص هر منطقه صورت می پذیرد. 

اهداف

·        جذب هنرجویان شایسته و علاقمند به ادامه تحصیل در رشته های هنری هنرستان های هنرهای زیبا

·        فراهم ساختن زمینه لازم به منظور تربیت هنرمندان متعهد

·        آموزش هنر بر اساس موازین علمی به هنرجویان و فراهم ساختن بسترهای لازم برای ادامه تحصیل آنان در مراکز آموزش عالی

مراحل برگزاری آزمون

این آزمون به منظور سنجش توانایی و دانش نظری و همچنین مهارت های تخصصی در هر یک از رشته های هنری بر مبنای اطلاعات پایه و عمومی هنر برگزار می شود.همچنین شرکت کنندگان مورد مصاحبه حضوری نیز قرار می گیرند .

 

رشته های آزمون

این آزمون در رشته های گرافیک، نقاشی، صنایع دستی، نمایش، سینما، پویانمایی و موسیقی برگزار می گردد. شرکت کنندگان در آزمون با توجه به علاقه و استعداد خود می توانند نسبت به انتخاب هریک از رشته های موجود و نیز شرکت در آزمون ورودی اقدام کنند. به منظور گسترش فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی آزمون رشته موسیقی با اولویت جذب هنرجو در گرایش نوازندگی ساز ایرانی، به صورت عملی طبق سیاست های راهبردی دفتر آموزش و توسعه فعالیت های فرهنگی و هنری و با در نظر گرفتن امکانات خاص هر هنرستان و توسط شورای تخصصی واحد آموزشی مربوط انجام  خواهد شد .

 

ضوابط شرکت در آزمون ورودی

 

شرایط عمومی شرکت کنندگان

·      سلامت جسمانی در حدی که هنرجو بتواند تمرین ها و امور آموزشی را با توجه به رشته تحصیلی انجام دهد.

·      دارا بودن شرایط تحصیلی در شاخه فنی و حرفه ای

·      دارا بودن مدرک قبولی ششم ابتدایی برای متقاضیان شرکت در آزمون موسیقی

·      دارا بودن مدرک سوم راهنمایی برای متقاضیان شرکت در آزمون ورودی رشته های تجسمی، سینما، نمایش و پویا نمایی

·      دارندگان مدرک قبولی اول متوسطه به استثنا رشته موسیقی در صورت قبولی در آزمون ورودی (نظری، عملی) از پایه دوم متوسطه ادامه تحصیل خواهد داد.

 

شرایط اختصاصی شرکت کنندگان

·      شرکت کنندگان در آزمون ورودی رشته موسیقی می بایست دارای توانایی بالقوه در تشخیص صداها از لحاظ شنوایی و درک ریتم باشد، همچنین این افراد می بایست با تئوری موسیقی، سلفژ آشنا باشند. داوطلبانی که در نواختن یک ساز مصوب عملی برای دوره متوسطه مهارت داشته باشند از امتیاز ویژه ای در پذیرش برخوردار می گردند.

·      شرکت کنندگان در آزمون ورودی رشته نمایش می بایست تا حدودی با حرکت و بیان آشنا باشند، و خلاقیت و توانایی اجرای چند اتود ساده کوتاه در سطح کتاب های هنر دوره راهنمایی دارا باشند.

·      شرکت کنندگان در آزمون ورودی رشته سینما  می بایست با بازیگری و درک تصویر تا حدودی آشنا  باشند، و خلاقیت و توانایی روایت پیوسته یک قصه کوتاه را از طریق تصویر در سطح کتاب های هنر دوره راهنمایی دارا باشند.

·      شرکت کنندگان در آزمون ورودی رشته نقاشی و گرافیک می بایست با مفاهیم پایه ای هنر، خلاقیت تصویری، خوشنویسی و طراحی در سطح    کتاب های هنر دوره راهنمایی آشنا باشند.

·      شرکت کنندگان در رشته پویانمایی (انیمیشن) می بایست با خلاقیت هنری، درک تصویر و طراحی تا حدودی آشنا باشند.

کلیه علاقمندان به تحصیل در رشته های هنری فوق که دارای استعداد هنری خاص می باشند می توانند در این آزمون شرکت کنند. این افراد می بایست شرایط تحصیل در مدارس روزانه وزارت آموزش و پرورش را دارا باشند.

پذیرش هنرجو

کلیه شرکت کنندگانی که در آزمون شرکت و امتیاز لازم را در آزمون ورودی کسب نمایند مجاز به ادامه تحصیل در یکی از رشته های هنری می باشند. اسامی حائزین ادامه تحصیل در هنرستان های هنرهای زیبا از سوی هنرستان محل آزمون به اطلاع شرکت کنندگان در آزمون خواهد رسید.